Vyrezávanie papiera bez pomoci lasera

Keďže uvádzame na našej stránke Woody Goody len produkty, ktoré vznikli pomocou laserovej gravírky, tento článok by som rada venovala inej možnosti ako dokonale vyrezať tvary do papiera bez pomoci drahej gravírky. 

Povedzme si úprimne, môžete mať akokoľvek presnú ruku a vedieť strihať nožnicami, ale nižšie zobrazený papierový výrez len so zručnosťou a šikovnosťou vlastnej ruky bežný kreatívec nedokáže. 

Na to slúžia rezacie a embosovacie stroje s potrebným príslušenstvom, ktoré sú bežne dostupné aj u nás. Mojím obľúbeným, ktorý pri svojej tvorbe využívam je stroj Sizzix Big Shot Plus. Je to doslova lis na papier, textil, kožu, plastové fólie, filc a ďalšie materiály. Stroj využíva rezanie pomocou šablón a embosovanie pomocou embosovacích kapsí. Veľkou výhodou tohto skvelého pomocníka je, že nepotrebujete napojenie na elektrinu, keďže funguje pomocou mechanického otáčania kľuky.  

Viete vďaka nemu vytvoriť množstvo kreatívnych projektov zo scrapbookingu, papercraftingu, cardmakingu, patchworku a pod. Big Shot Plus, ktorý Vám predstavujem je určený pre rozmer cca A4, takže je možné pomocou neho vyrezávať a embosovať motívy do maximálnej šírky 20,30 cm a dĺžky 27,90 cm. 

Ako to funguje?

Na začiatok je potrebné si ujasniť, či ideme embosovať alebo rezať, a podľa toho si vytvoríme "sendvič" so šablónou, ktorú sme sa rozhodli použiť. 

Pri rezaní je zloženie sendviča nasledovné: zospodu platforma Big Shot Plus (1), adaptér A (2a), vyrezávacia akrylová doska (3a), materiál (papier/penová guma) (4), kovová šablóna rezacou časťou smerom dole (5) a na samý vrch ide druhá vyrezávacia akrylová doska (3b). 

Pri embosovaní je zloženie sendviča nasledovné: zospodu platforma Big Shot Plus (1), adaptér B (2b), vyrezávacia akrylová doska (3a), do vnútra embosovacej kapsy vložíme materiál (6) a na samý vrch ide druhá vyrezávacia akrylová doska (3b). 

 

Keď už máme vyskladaný sendvič, vložíme ho do stroja a pomocou kľuky pretiahneme na druhú stranu cez lis. V prípade potreby pri hrubšom papieri prejdeme viackrát. Praktickú ukážku si môžete pozrieť v nasledovnom videu:

 

Drahá investícia?

Poďme sa pozrieť na cenu. Samotný rezací a embosovací stroj Sizzix Big Shot Plus nie je drahou záležitosťou. Spolu s príslušenstvom (platforma Big Shot Plus, adaptér A, adaptér B, 2 vyrezávacie akrylové dosky) sa jeho cena pohybuje okolo 180 €. Treba ale myslieť na to, že šablóny na rezanie a embosovanie zvyčajne nie sú súčasťou balenia, a preto je potrebné si ich zakúpiť zvlášť. Na to sú skvelé čínske eshopy, kde si ich viete zakúpiť za pár centov. Vo svojej zbierke ich mám stovky, keďže majú skvelé využitie pri rôznych príležitostiach tvorby. Na čo treba ale myslieť je, že vyrezávacie akrylové dosky majú svoju životnosť a po čase sú doškriabané a nepoužiteľné. Preto je potrebné zakúpiť nové. Závisí to samozrejme od intenzity používania a rezania. 

Praktické využitie

A na čo všetko sa dá táto šikovná mašinka využiť? Pri tvorbe pohľadníc, pozvánok, menoviek, na zdobenie darčekových krabičiek, vreciek, obálok....tých možností je obrovské kvantum. Medzi moje najväčšie srdcovky patrí tvorba darčekových krabičiek, papierových leporel či blahoželaní. Nižšie si môžete pozrieť malú ukážku z mojej tvorby:

 

Späť do obchodu